GM David Navara nejlepší ze 183 účastníků

V konečném hodnocení si nakonec IM Tadeáš Kriebel odnesl také jedno vítezství a to za nejlepšího občana Bohuslavic, kde bydlí. Tolik k pořadí. Trochu zklamaně působil IM Plát, jako vždy spokojený byl IM Vojta Zwardoň, GM Petr Velička a spousty dalších. Všichni hráči však byli velmi disciplinovaní a možná i díky zvolenému časovému limitu jsem nezaznamenal žádný vážný spor, který by se musel řešit. Bohuslavický open a zároveň i jeden z turnajů GP ČR pro rok 2014-2015 tuto sobotu překonal rekord v počtu účastníků turnaje. Jedno sto osmdesát tři lidí dorazilo. Neskutečné, ale na druhé straně těžce zavazující aby se nic nepokazilo. Šachové soupravy se doplňovaly večer před akcí. To se zvládlo. Horší už to bylo s ranním sobotním rozjezdem turnaje.

Zpoždění oproti plánu o celých čtyřicet minut! Jak to? Presence byla rozdělena na dvě poloviny, podle abecedy. Dobrý nápad. Skutečně všichni se vzorně odpresentovali do deváté. Bohužel zmatky nastaly u pár lidí, kteří něco pozměnili, nebo vyměnili a bylo potřeba kontroly. A to byl kámen úrazu. Také zkušenost s dodávkou autobusu plného lidiček byla první a ne úplně se domyslely všechny možnosti, což se rovnalo časovým ztrátám. Závěr: bude to vymyšleno lépe, už tušíme jak. Po první ranní kritické fázi už vše nabralo tu správnou rychlost a směr.

Do oběda, který nakonec byl, klapalo vše dobře, ale od půl jedné první problém, kdy si dva sedli jinak. Přes polední půlhodinovou pauzu jsme na podiu řešili špatný posez. Rozhodčí rozhodli, ne všichni byli spokojeni. V zájmu co největší spravedlnosti nejde bohužel nechat čekat zbytek lidí v turnaji. Příště více razance ze strany rozhodčích. A nalepit na pevno číslování stolů. Pak ještě jedna zdržovačka, kdy jedna máma tvrdila opak toho co druhá. Každé dítě zapsalo něco jiného.

Naštěstí se našel svědek, který konstatoval, že dítě s napsanou remízou dalo mat, což se rovná výhře a dítě co tvrdilo, že vyhrálo, tak dostalo mat. Věřili jsme nestrannému diváku. Závěr? Bude nutno domyslet způsob hlášení výsledků, protože s každým odehraným kolem stoupalo množství přehmatů, což se rovná únavě u hráčů. I přes snahu u počítače se jedno kolo nepodařilo rozjet dříve než za čtyřicet minut. Zhruba tři minuty po kole bylo hotovo rozlosování. Bylo nutno vytisknout 4x šest listů a pak je rozvěsit na tabule. Nešlo zkrátit, ale oproti Šenovu se vyhlašování moc nelišilo, začali jsme po šestnácté a končili před sedmnáctou. Rozdělit téměř šedesát cen však zabere nějaký ten čas. Letos jsme měli v úmyslu ukázat záběry šachovnic zhora.

Při páteční večerní zkoušce dronu vybaveného kamerou však díky nízké výšce sálu docházelo k likvidaci postavení figurek. Vrtulník vířil vzduch docela hodně. Závěr: chce to vyšší stropy. Koláčů bylo téměř čtyři stovky, takže maximálně dva na hlavu. Chodilo se a loudilo, bohužel nemůžeme našeho partnera, pekařství GOBE, s.r.o. Píšť tlačit do kouta s požadavkem na více kusů. A už v žádném případě nemáme v Bohuslavicích koláče na prodej. Věřím, že všem velmi chutnaly. Rekordní byl také výstav občerstvení. Šest a půl litru. Před posledním kolem myslím to bylo, byl u občerstvovací stanice pan Josef Lys a docela mne rozesmál svým upozorněním na skutečnost, že má dvě nohy…..

Fotografie: je jich milión, připravují se a budou zde na webových stránkách každým okamžikem….. Závěr úplný. Pořadatelé si sypou popel na hlavu za restauraci. Sami jsme okusili, ale nebylo možno letos již jinak. Závěr: příště bude jinak. Dámy-šachistky, páni šachisté, díky za Vaši účast, za váš čas, za to, že jste vydrželi až do úplného konce. Věříme, že nám zachováte přízeň i v příštích letech. Na shledanou v roce 2016? Po turnajovém brífingu toho nenecháme. Vaši pořadatelé.