V Bohuslavickém rapidu 2016 vítězí IM Vojtěch Plát

Vítězem turnaje se stal IM Vojtěch Plát, který o první místo svedl v posledním kole nervy drásající partii. Můžete se na ní kouknout v sekci on-line. Soutěž o knihu GM Navary Můj šachový svět s věnováním od autora vyhrál pan Slavomír Jaššo, který měl obrovskou radost z knihy. V sobotu druhého dubna se na 31. ročník rapid turnaje sjelo do Bohuslavic (na Hlučínsku) rekordních 185 šachistů. Den předem to vypadalo, že bude dvoustá hranice pokořena, neboť bylo přihlášených 202 lidí. Bohužel, osmnáct z přihlášených turnaj „sabotovalo“ tím, že bez omluvy nedorazili. Škoda, dlouho zabírali místo jiným možným zájemcům. Na druhou stranu bylo velké množství těch, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohli a tak použili všech prostředků, aby to organizátorům nahlásili.

Autobus, vypravený Ostravským koníkem – panem Jelínkem praskal ve švech, neprasknul a dorazil. Dorazil i brňák pan Vykydal, i z Náchoda dorazili. Strach má velka očiska. V pátek před sobotní akcí jsem dorazil do chalupy před jedenáctou. Od sedmnácté odpolední se řešila příprava turnaje. To když vám klekne osvědčený projektor, je zrada, která se musí řešit. Pak vám nejde sladit nová technika se starou technikou. A na závěr začne chrastit jeden z mikrofonů a vypínat se wifina a nemůžete najít klíče od kulturáku, aby jste ho mohli uzamknout….prostě peklo! Postavit 6400 panáčků zabere nějaký ten čas.

Panáčky postavily zaměstnankyně obecního úřadu. A protože žádná z nich šachy neumí, stavěly podle vzoru. Radil jim domácí Jirka Hulan, ale stejně měly problém s králem a dámou a nepochopily, že král jako muž je vždy svalnatější než žena královna…… Ve třiadvacet hodin se podívám do mejlu, co se děje ve světě a ….jobovka. Jarda Bureš mi píše, že se na ressultu změnil na Jardu Mejzlíka. A jinak že vše sedí. Měl jsem vytištěnou neaktualizovanou startovku a tam skutečně nebyl Bureš, ale Mejzlík s malým m. Současně jsem aktualizoval na nové FIDER, ale tam už byl Bureš zase zpátky….. O půlnoci jsem nechápal, kde je zrada a vzklíčilo ve mně podezření…… že můj pc někdo heknul, aby v sobotu turnaj v nějaké chvíli zpacifikoval….. Mladší syn – rádce ve dvě ráno tvrdě chrápal, stejně jako manželka (ta mne odbrnkla, co blbnu, proč tady ještě straším) a starší syn ještě nedorazil z tenisu…..Babo raď.

Prvorozený nakonec stačil dorazit než jsem šel zalehnout. Také on nechápal co se děje a už chtěl psát stížnost na Microsoft, že desítky jsou aušus. Dospěli jsme k závěru, že bude nejlepší Jardovi neodpovídat (ve tři ráno…) na e-mail a turnaj losovat jiným nezavirovaným pc a přes další to pouštět na web….V pět ráno už jsem šel pod sprchu a s nescem na stole pak dumal před pc, kde se stala zrada. Duch svatý mne musel osvítit, když mne napadlo nasimulovat poslední chvíle před změnou příjmení. A jak jsem přihlašoval nového hráče někdy odpoledne, odkliknul jsem ve swissu „Hráči“ a shodou okolností, musel být kurzor na Burešovi, kterého jsem nic netuše přepsal jiným příjmením. A protože se mi nic neobjevilo v přihlašování, tak jsem to celé odkliknul a šel do přihlašování hráčů a uložil. A bylo zaděláno na průšvih. Tak mne napadlo, jak je swissmanager vlastně nechráněn proti možným zásahům zvenčí…..

Ale už k turnaji. Sál kulturního domu nasál téměř dvě stovky lidí bez větších problémů. Nasál i předsedu Moravskoslezkého krajského šachového svazu Jirku Nováka a jeho mladíky, kteří se učili ovládat on-line přenos. Jirka dovezl nejen orlováky, ale i medaili pro ředitele turnaje Lea Vitáska. Ten z toho byl paf ještě v devatenáct večer, když jsme konečně celou akci zabalili. Také se musel ukázat a postavit lágu…. Zpoždění na začátku nějaké bylo, ale to bylo zapříčiněno návratem autobusu pro jednoho zapomenutého na svinovském nádraží. Kupodivu nikdo před výkopem nenadbýval ani nechyběl. Neskutečné, to jsem nezažil už několik let.

Po celou dobu bylo vzorné i zapisování výsledků hráči a za celý turnaj ani z naší strany pořadatelské nedošlo k jedinému chybně zadanému výsledku. To také nepamatuji. Pokud byly reklamace (asi tři), tak to bylo vždy na straně reklamujících. Zahájili jsme v 9:45, skončili v 15:50. Jedno kolo při třinácti minutách a dvou sekundách na hráče trvalo cca 35-40 minut. Podle sledování času bylo následující kolo vylosováno do jedné minuty od nahlášení posledního výsledku kola. Ono se jich v závěru někdy sešlo i patnáct najednou, zadat, pak vytisknout třicet stránek textu – rozlosování a pořadí a roznést a přišpendlit. V 16:00 už jsme měli vše na vyhodnocení (50 cen, masakr…) a v tom dorazil jeden z účastníků, že má málo bodů a že vyhrál…hledáme chybu…a našli. On si ten výsledek sám chybně napsal. Opravujeme, nová kontrola a může se začít s cenami.

Předávání cen se zprostil starosta obce Mgr. Pavel Dominik a místostarostka Bc. Andrea Matýsková. Předávačka byla celkově na můj vkus zdlouhavá, ale chlapi byli trpěliví, vydrželi do konce a to možná i proto, že se mohli kochat paní místostarostkou….. Na šichtu musel prchat druhý Vojta Zwardoň a tak cenu převzal před ostatními aniž to oni tušili (omlouvám se mu, že jsem ho vyhodil z pódia, myslel jsem, že se chce bavit, jak to má ve zvyku……). Nabízel se pak IM Plát, že mu obálku osobně a nezištně předá…… Jako pořadatelský tým věříme, že se všem, kteří do Bohuslavic letos zavítali, alespoň trochu líbilo a odjížděli spokojeni a neměli pocit promarněného dne. Toť naše pořadatelská a našich partnerů odměna. Díky a za rok znovu, dáme dvě stě a možná i GM Navara nebude v té době trhat tulipány….