Jeden vítěz a tři přeborníci v Bohuslavicích

Vítězem letošního bohuslavického rapidu se již podruhé v jeho historii stala česká šachová jednička hrající v dresu 1. Novoborského GM David Navara, který téměř bez ztráty kytičky získal 8,5 bodů, když jednou po tvrém boji plichtil s IM Plátem – v posledním kole. S jednobodovou ztrátou za vítězem se na druhém místě umístil klubový kolega IM Tadeáš Kriebel, který navíc získal i pohár za nejlepšího hráče z Bohuslavic. Úřadujícímu mistru republiky IM Vojtěchovi Plátovi přitížila remíza ve čtvrtém kole a i když ani jednu partii neprohrál, tak s horším pomocným hodnocením skončil se ziskem 7,5 bodů na třetím místě.

Překvapením turnaje se stal FM Bharadwaj Dhanush, ročník nar. 2004, který získal 7 bodů, a aby zasáhl do úplné špičky scházelo velmi málo. FM Bharadwaj turnaj sehrál po téměř 24 hodinové cestě z rodné Indie. Spolu s mladším bratrem a rodiči dorazili po páteční půlnoci do Ostravy a ráno v sobotu v osm už zase cestovali autobusem Ostravského TOUR Koníka směrem na Bohuslavice. Táta v e-mailech uvažoval, zda-li to nebude na kluky moc, ale pak došel k závěru, že jsou to jinoši a oni s mámou tu náročnou sobotu budou muset přežít….. FM Bharadwaj nakonec posbíral kdejakou cenu, včetně poháru pro nejlepšího juniora. Oba kluci z Indie se chystají nejen na Ostravského Koníka, ale mají v úmyslu zahrát si během měsíce i na dalších turnajích – můžete anglicky nabídnout, kontakt na otce, Venkatesh Keshavamurthy, email: venkatesh.keshavamurthy@gmail.com.

Krásně jel čtyř šachovnicový on-line přenos s přenosem na sál. Musím pochválit přední desky, nebylo bezkrevných remíz, všichni bojovali na krev. Pak se tvořili davy před podiem, které sledovaly ta probíhající dramata. Všechny odehrané partie naleznete v sekci on-line. Pan Káňa starší samozřejmě obdrží foto z prvního kola, kdy se utkal na první šachovnici s GM Navarou. Měl jsem pocit, že infarkt chytne spíše syn, než tatík….

Bude Vás možná zajímat pár řádků ze zákulisí turnaje. Z pohledu pořadatelského týmu to byl letos nejsložitější ročník. Dávno jsou pryč doby, kdy nějakou z prvních cen urvali borci typu Radomír Vavřínek i doby, kdy jsme na organizaci stačili dva. Vloni nám šachy postavili brigádníci obecního úřadu. Letos nebyli. V pátek ve 22:00 hodin bylo 225 přihlášených a další čekali ve frontě na svoji příležitost. Ukázalo se rovněž, že 10% přihlášených nedorazí bez zatelefonování a tak se nakonec uvolní prostor pro vážné zájemce. Nemohl jsem to přiznat, ale v pátek v poledne bylo jisté, že nepojede sousedící hospoda, protože rodinu hostinských postihly vážné problémy, jako by se proti nim spiklo peklo. Co se šuškalo, měl hospodu vzít do pronájmu nový nájemce, ale toho chytili policajti opilého za volantem, přišel o řidičák, tak to vzdal… Hostinský se vzpíral i pronájmu jeho banketní místnosti. Vše dopadlo nakonec, věřím, k všeobecné spokojenosti účastníků turnaje.

Každý, kdo dorazí, musí počítat s tím, že ne vše běží ideálně. Klasicky jsme ztroskotali na autobuse, který dorazil deset minut po deváté. Pak se někdo nahlásil a odhlásil, musela být kontrola seznamů, odškrtat téměř šedesátku lidí zabere čas, pak vyvěsíte startovní listinu a doběhnou dva, které jsme vyškrtli, neboť neprošli presencí, že se zapomněli v bufetu a čekali až opadne fronta u prezence a pak začínáte s půlhodinovým zpožděním. Časová ztráta se samozřejmě nedohnala, ale patnáctiminutovka na vepřo-knedlo-zelo se našla (kdo neinvestoval 70,- Kč může jen litovat, bylo skvělé-cesta pro budoucnost) v 16:20 byl zadán poslední výsledek a v 16:25 se započalo s předáváním cen.

Netradičně se vyhodnotila první trojka, vlak na Prahu nepočká. Při osmdesáti šesti cenách celý finiš trval do 16:55. Vzal jsem si příklad od p. Jiřího Nováka z Orlové. Ten byl v Rychvaldu fakt hodně rychlý…. Na závěr: poděkování všem zúčastněným, za trpělivost a schovívavost (i když byli prudiči…) a také za to, že se podíleli na rekordu v počtu účastníku bohuslavického rapidu – rovných 200!!! PS: fotografie se zpracovávají, budou, fotograf si musí odfrknout, už není nejmladší a bude i televize. Odkaz na tu regionální hlučínskou dáme zde a na Novoborské i Svazové stránky. O tom, že bude jedna věta pořadu V šachu také nepochybuji…..