V Bohuslavickém 34. rapidu vítězí GM Vojtěch Plát

Na pocení je zřejmě zvyklý, neboť do Bohuslavic dorazil při 22 stupních venkovní teploty v zimníku, ve kterém se i promenádoval po sále ve volných chvílích. Bohužel, nemáme ani jednu fotografii, která by to dokazovala. Nicméně v partii pátého kola proti GM Veličkovi byla Vojtěchovi veškerá snaha o vítězství platná jako mrtvému kabát a do vedení turnaje se prodral bohuslavičák říznutý Novým Borem IM Tadeáš Kriebel, jinak akademický mistr světa mezi študáky.

Tadeáš měl důvod se snažit. Přijela mu inspekce. Ta nejvyšší. Petr Boleslav nejenže se vydal až z Boru omrknout člena svého týmu, ale určitě také na špionáž, jak se dělá na severní Moravě rapid s účastí 178 lidí. O celkovém vítězi nakonec rozhodoval Jarda Melecký, jinak soupeř T. Kriebla ve druhém kole. Vypustil závěr, když s hráči o 200 bodů méně udělal naprostý propadák, za což pak jeho synu Martinovi byl vylosován dort… Vítěz tak měl při stejném bodovém zisku ve druhém pomocném hodnocení o pouhý půl bod více.

Za to se v osmém kole velmi radoval Libor Veselý, ELO 2200, kterému se podařilo zahnat do kouta a následně sestřelit českou šachovou trojku GM Igorse Rausise. O zásek v mé duši se postarali nedorazivší předem přihlášení jedinci. Do budoucna bude nutné zavézt nějaké opatření, sankce pro ty nezodpovědné, srandisty, kteří se zapíšou na listinu na webu a pak bez kviknutí, slovíčka, telefonátu, e-mailu, nedorazí. I když si možná se…u do vlastního hnízda, musím říci, že to považuji za projev neúcty k zúčastněným, k práci pořádajícího týmu. Ten musí postavit a následně zlikvidovat stoly, židle, hrací materiál, musí se koupit koláče, které pak zbydou, stojí to peníze, čas, restaurace se nachystá na obědy a pak se s tím trápí. Zvažuji vypracování černé listiny a rozesláním po kamarádech organizátorech.

Letos bylo v pátek večer 209 lidí na soupisce a v sobotu dorazilo 178. Přesně 31 lidí, které jsme museli zrušit, vše opětovně zkontrolovat. Stejný problém byl se třemi, kteří dorazili po ukončení prezence. Vygumování a znovu zapsání. Trvalo to zbytečných dvanáct minut. 12×178=2136 ztracených minut lidí na sále….. Příště v zájmu všech dochvilných budeme naprosto nekompromisní. Lidem z autobusu omluva za to, že lístky na koláče nedistribuovala slibovaná sličná slečna, ale postarší pan Leo. On se tam jednoduše sám nakvartýroval a Báru nechal sedět za stolem s prodejem obědů. Příště již nebudou sliby, ale slečna hosteska.

A co by mohlo být za rok? České hvězdy Navara, Rausis, Kriebel, Boleslav již byly. Což tak dokompletovat první českou trojku Lázničkou? Nebo mít vyšší ambice? Carlsen, Anand, Caruana? Nebo dáme nějakou světovou premiéru v organizaci nejen rapidů … Na závěr tohoto článku děkují organizátoři všem zúčastněným nejen za účast v turnaji, disciplínu, kterou projevili, poklidnou atmosféru bez jakéhokoliv zásadního sporu – až na šikovné výstřelky baviče pana Glacnera (startovné v roce 2020 zdarma nebude, bylo toho málo…), ale také za přivřené oči při přešlapech party místních dobrovolníků. Díky.